Tıp Tarihi’nin En Uzun Adamı

Robert Pershing Wadlow Tıp tarihinin bilinen en uzun boylu insanıdır.Şu an hala hayatta olan Mardin’li ‘Sultan Kösem’ yaşayan dünyanın en uzun adamı olarak Guinness Rekorlar Kitabındaki yerini alsa da, Robert Pershing Wadlow öldüğünde gururumuz Sultan’dan tam olarak 21 santimetre daha uzundu.

22 Şubat 1918 doğumlu Robert,doğduğu kent ve boyutları itibariyle ‘Alton Devi’ olarak anıldı. Gerçekten de bir dev olmaktan uzak olmayan Wadlow 2.72m boyuyla sıradan bir erkekten yaklaşık 1m daha uzundu ve tamı tamına tam 220 Kg ağırlığındaydı.

Ölünceye Kadar Uzamaya Devam Etti.

Boyunun bu kadar uzun olması aslında bir hastalığın sonucudur.Yaşamı boyunca hipofiz bezinin aşırı büyümesi sonucu boyu ve fiziki yapısı genişleyerek,büyümeye ölünceye kadar devam etti.

Wadlow Addie ve Harold Wadlow’un ilk çocukları olarak dünyaya geldi.Henüz 19 yaşında bir Hukuk Fakültesi öğrencisiyken,o zamana kadar bilinen 2.60m boyu ile en uzun adam ünvanı bulunan en yakın rakibini de geçerek ismini ilk sıraya yazdırmayı başardı.

Daha 10 Yaşındayken Babasıyla Aynı Boydaydı.

Ayakkabıları halâ Amerika’daki bir müzede sergilenen Robert’ın öldüğünde ayakları 47cm’di. Ayakkabıları ona reklam yapabilmek isteyen ayakkabı firmalarınca ücretsiz verilirdi.Wadlow 10 yaşında iken babasının boyuna eşit uzunluktaydı.O yıllarda babasıyla çektirdiği bu fotoğrafının ardından,babasının boyunun neredeyse 2 katına ulaşması çok zamanını almadı.

Enfeksiyon Kapması Sonucu Vefat Etti.

20’li yaşların başlarında bacakları artık bu devasa gövdeyi kaldırmakta zorluk çekmeye başladı.Özel yapım bastonlarla yürümeye başlayan Robert Wadlow 4 Temmuz 1940’da Ulusal Orman Festivali sırasında bacak ortezlerinden yaralandı.Yarası kısa sürede enfeksiyon kaptı ve 15 Temmuz 1940’da 22 yaşında öldü.O tarihlerde Amerika’nın en şöhretli insanlarından biriydi.

Tabutu 12 Kişinin Yardımıyla Taşınabildi.

Robert’ın ölüm törenine tahminen kırk bin kişi katıldı.Yarım tonluk tabutunun 12 kişi tarafından taşınması gerekiyordu.Bu ihtişamlı ölüm merasiminin sonrasında Wadlow’un ülkesindeki şöhretinden dolayı cenazesinin çalınabileceğinden süphelenildi.Bunu üzerine ailesi Robert’ın mezarına bir önlem olması açısından beton döktürdü.

Dünyanın En Yaşlı İnsanını Görmek İster Miydiniz?

Bir Cevap Yazın