Dünyanın En Zengin İnsanı – Serveti Dudak Uçuklatıyor

Dünyanın en zengin insanı ünvanını 2018 yılı itibariyle elinde bulunduran kişi,54 yaşındaki Jeff Bezos.Belki bilenler vardır kendisi Amazon.com’un kurucusu ve 100 milyar dolarlık servete sahip.

Jeff Bezos, River Oaks İlköğretim Okulu’ndan sonra üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle tamamlayıp 1986 yılında Princeton Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Fakültesinden de de yine sınıf birincisi olarak mezun olmuş,yazlarını dedesinin Texas’daki çiftliğinde sığır bakıcısı ve traktör tamircisi olarak geçirmiştir.

Sırasıyla Fitel isimli firmada İş Geliştirme Müdür Yardımcısı,Wall Street’teki Bankers Trust Company isimli bir yatırım bankasında başkan yardımcısı olarak ve D.E Shaw Hedge Fon isimli şirkette başkan yardımcısı olarak çalıştı.

Amazon.com İlk Başta Kitap Satışı İçin Kuruldu

Jeff Bezos, amazon.com  isimli alışveriş sitesini 16 Temmuz 1995’te kurarak dünyanın en büyük sermayeli şirketlerinden bir tanesini oluşturduğunun farkında mıydı bilemeyiz ama aslında amazon ilk aşamada internet üzerinden kitap satışı yapmak için kuruldu ve 23 yılda dünyanın en tanınmış markası olmayı başardı.

Jeff Bezos,Amazon ismine neden karar verdi diye sorarsanız aslında bu marka adını sözlükten aratarak keşfetmiş.İlk etapta web sitesinin marka isminin özellikle ‘A’ harfiyle başlamasını isteyen BEZOS,bu sayede alfabetik olarak arama motorlarında ilk sıralarda olabileceğini düşünmüş.Sözlükten “A” harfiyle başlayan kelimeleri araştıran Jeff, dünyanın en büyük nehri olan Amazon nehrini bulmuş ve bu isimde karar vermiş.Tıpkı amazon nehri gibi kendi alışveriş sitesinin de günün birinde kendi alanında en büyük olmasını hedeflemiş.

İlk Gün Sadece 6 Kitap Satılabildi

Kuruldukları ilk gün yalnızca 6 adet kitap siparişi alarak başlayan amazon.com şu anda mobilyadan,elektroniğe,spor ürünlerinden,kitaplara kadar bir çok farklı kategoride ürün çeşitliliğiyle neredeyse dünyanın her noktasında kendine müşteri edinmiş durumda.

Jeff Bezos’un bir kaç yüz bin dolarla başlattığı Amazon’un dünyanın en büyük kitap süpermarketi olma hedefi gerçekleşmiş ve Amerika’nın en büyük kitap satış zinciri Borders, Amazon’un rekabetine dayanamayıp iflâs etmiştir. Şimdi de “Kindle Paperwhite”la (Amazon’un okuma tableti) kitap yayıncılığında yeni bir devrim yaratmıştır. Bu cep kitabı büyüklüğündeki tablete basılı bir kitabın yarı fiyatına bir kitabı yüklemek ve istendiği zaman ve her yerde kitabı okumak mümkündür.

Nedir bu Kindle Paperwhite diye sorup incelemek isteyenler için bu da burada dursun.

Hedefine ulaşan Jeff BEZOS hakkında çok ilginç bir istatistiki bilgi verelim.Amazon’un sahibi Jeff içinde bulunduğumuz yılda yalnızca 1 dakikada 231.000 dolar kazanıyor.Rakam bu kadar büyük olunca insan hesaplamakta zorlanıyor diyenler için Türk Lirası olarak ifade edelim yani yaklaşık 1 Milyon 293 Bin 600 TL.

Zenginin malı,fakirin çenesini yorar deseler de Bezos’un servetiyle neler yapılabilir isterseniz biraz örnek verelim.

  • Günlük 20 bin dolar harcayarak,Jeff’in servetini ancak 5 milyon güne yakın bir sürede tüketebilirsiniz.
  • Dünyanın en pahalı gemisinden yaklaşık 100 adet satın alabilirsiniz.

Jeff Bezos’un servetinin yalnızca yüzde 1’i kadar bütçeye (Yaklaşık 1.2 Milyar dolara) yapılmış olsa da,dünyanın en büyük gemisi ünvanına sahip olan Harmony Of The Seas’i görmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

  • 8 milyon dolarlık fiyatıyla dünyanın en pahalı otomobili olan Mercedes-Benz Maybach Exelero 12 bin 500 adet alabilirsiniz.
  • 34 bin kişiye,fiyatı ortalama 3 milyon dolar olan yalılardan birer adet hediye edebilirsiniz.
  • Dünyanın en değerli bankasını iki kez satın alabilirsiniz.
  • Türkiye’nin yaklaşık 303 Milyar Dolar olan net dış borcunun,3’te 1’ini tek kalemde ödeyebilirsiniz.

Jeff Bezos Günlük Yaşamında Neler Yapıyor?

Peki tüm bunlar yapılabilecekken Jeff Bezos günlük yaşamında neler yapıyor hiç merak ettiniz mi?

Bezos, sabahları kendisi ne zaman isterse o saatte uyanıyor. Asla alarm kurmuyor, kimsenin onu uyandırmasına izin vermiyor ve en az 8 saat uyuyor.

Çalışkanlığı ile bilinse de ailesine zaman ayırmaktan hiç taviz vermiyor. Güne karısı MacKenzie Bezos ile kahvaltı yaparak başlıyor.Kahvaltı menüsünden genelde patatesli ahtapot, sarımsaklı yoğurt, pastırma ve yumurta eksik olmuyor.Öğlene kadar çocuklarıyla zaman geçiriyor.

Toplantılarını genellikle öğleden sonra yapıyor. Zaten toplantı seven biri de değil. Amazon’un diğer ortakları ile yılda en fazla 5 saat görüşüyor. ‘2 pizza’ kuralından vazgeçmiyor. Yani 2 pizzanın doyurabileceğinden daha fazla kişinin olduğu toplantılara katılmıyor.

Günün sonunda ise ailesiyle yediği akşam yemeğinin ardından, evde bulaşıkları daima Bezos yıkıyor.

Fanatik bir Bilim-Kurgu meraklısı olan Bezos’un en sevdiği aktivitelerinden birisi de,kendine ait denizaltısı ile NASA’nın okyanusa düşmürdüğü eski roket parçalarını aramak.

Tüm servetine karşın Bezos, 1996 model Honda marka otomobilinden vazgeçmiyor. Bunu tasarruf etmenin öneminden bahsederken de sık sık dile getiriyor. Arka planda ise 70 milyon dolarlık bir jet kullanıyor. Çok sayıdaki yatının yanı sıra şu sıralar, 2019’da denize inecek 140 metrelik bir yat daha inşa ettirdiği belirtiliyor.Bir Cevap Yazın