Dünya’nın En Uzun Yaşayan 10 Canlısı

Ennlist.com’da sizin için yine merak edilen bir konuyu ele alıyoruz. Dünyanın en uzun yaşayan canlısı nedir hiç merak etmiş miydiniz? Eğer cevabınız evet isse dünyanın en uzun ömürlü canlıları listemizde 10 hayvan var.

#10. Warty Oreo (00:12)

Bilimsel adı Allocyttus verrucosus olan Warty Oreo’lar 140 Yıla kadar yaşayabiliyorlar.Karanlık ve derin sularda yaşamayı tercih eden bu canlıların boyu 42 cm’yi bulabiliyor.Deniz dibinde ise 1600 metreye kadar uyum sağlayabiliyorlar.

#9. Turuncu Roughy (00:27)

Parlak kiremit renginde görünüme sahip bu balık okyanusun en derinlerinde yaşar.Rengi yaşadığı süre zarfında görenleri hayrete düşürse de öldükten sonra turuncumsu bir renge döner. Bu türün 149 yaşına kadar yaşamış olanı bilinmesine rağmen 156 yıl yaşadığı da öngörülmektedir.

#8. Dev Aldabra Kaplumbağası (00:51)

Popülasyonu Şeyseller, Aldabra adasında olan bu kaplumbağa türü uzun boynu ile bilinen dünyanın en büyük kaplumbağalarından biridir. 250 Kg ağırlığa ulaşan bu kaplumbağaların bilinen en yaşlı olanı ise 152  yaşındadır.

#7. Göl Mersin Balığı (01:08)

Kuzey Amerikada yaşayan bu balık cinsi 25 Mersin Balığı türünden biridir. Uzun ve geniş bir yapıya sahiptirler ve sırt kısmı tırtıklı bir görüntüyle bir timsaha benzer.Bilinen en yaşlı göl mersin balığı 152 yaşındadır.

#6. Shortraker Kayabalığı (01:26)

Geniş bir popülasyon alanına sahip bu balık türü Rusya’da Kaliforniya’ya kadar rastlanabilir.1 Metreyi aşan boyları ve 20 Kg’a kadar ağırlığa ulaşan Shortraker Kayabalığı 157 Yıla kadar yaşayabilmektedir.

#5. Dev Galapagos Kaplumbağası (01:38)

Dünyanın en uzun yaşayan canlısı listemizin sonuna gelirken 5. sırada yine bir kaplumbağa cinsi var.Yalnızca Galapagos ve Aldabra adalarında yaşarlar. dev kara kaplumbağalarıdır. Charles Darwin 1835 yılında Galapagos’u ziyaret ettiğinde,bu kaplumbağalar varyasyonlarını keşfetmiştir.Koruma altında olan bu türün en yaşlı üyesi 177 yaşındadır.

#4. Kızıl Deniz Kestanesi (02:04)

Pasifik okyanusunda Alaskadan Kaliforniya’ya kadar uzanan bölümde yaşarlar.Genellikle sığ suları tercih ederler.Dikenleri zehirlidir.Buna rağmen Yeni Gine’li kabilelerin bir dönem bu deniz canlılarının etini yediği bilinmektedir. Ömürleri 200 yıl civarındadır.

#3. Rougheye Kayabalığı (02:42)

205 Yıl ömrü olan bu balık türü ismini göz kapaklarında bulunan kemiklerden alır.Ortalama 80 cm uzunluğu olan Rougheye’ler derin sularda yaşamlarını sürdürürler.

Greenland shark (Somniosus microcephalus)

#2. Grönland Balinası (03:08)

136 Ton ağırlığa ulaşan bu dev tür Gök balinadan sonra ikinci büyük sırada yer alır.20 Metre uzunluğa kadar gelişim gösterirler.200 Yıl ortalama ömürleri olan bu balinaların ömrünün 245 yıla kadar uzadığı da yapılan araştırmalarda hesaplanmıştır.

#1. Deniz Tarağı (Arctica Islandica) (01:34)

Dünya’nın en uzun yaşayan canlısı olma ünvanına sahip olan Deniz Tarakları ortalama 405 ila 410 yıl yaşamaktadır.Bilinen en yaşlı deniz tarağı ise tam 507 yaşındadır.

Dünyanın En Yaşlı İnsanı’nı da Merak Ediyorsanız Koku İstambulova’yla Tanışın..

Bir Cevap Yazın