Gezmek İçin – Dünyanın En Ucuz 7 Ülkesi

Hayat pahalılığı,ülkemizde her vatandaşa dert olmaya devam ederken insanın aklına yok mu şöyle üç kuruşa beş köfte olan bir ülke diye bir soru gelmiyor sayılmaz. Şimdi bu sorulara tam da cevap olabilecek gezilebilecek en ucuz 7 ülke listesini yapacağız. İster tatile gidecek olun, ister yaşamayı planlayın ama bizce bu listeyi görmeden bir karar vermeyin.

1.Nepal

Nepal’de günlük 1-2 dolar kazanarak yaşam mücadelesi verildiğinden bu ülkede ekonomi çok kötü bir durumda. Bizim için çok küçük bedeller, güler yüzlü Nepal halkı için gerçekten büyük paralar. Günlük 10-15 dolar ile bu ülkede muazzam bir tatil geçirme imkanınız var.

Konaklama olarak bakıldığında, tesis değerlendirmelerinde 8,2 puan almış bir otelde gecelik ödeyeceğiniz rakam yaklaşık 1,5 Dolar.

İki kişilik lüks bir lokantada yemek yediğinizde buna karşılık olarak 4 dolar gibi bir ücret ödemeniz yeterli.

Şehir içinde 10-15 cent civarında ulaşımdan faydalanabilirsiniz.

Ortalama olarak bir turist 10-15 dolar civarında yapacağı harcama ile Nepal atmosferini yaşayabilir.

2.Hindistan

Hindistan’da para birimi olarak Hint Rupisi kullanılmakta olup, 1 Lira yaklaşık 13 Rupi’ye eşit. 70 Rupi ile ancak 1 Dolar alabiliyorsunuz. Dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip ülkeleri arasında baş sıralarda yer alan bu ülkede insanlar ne yazık ki yaşam mücadelesi veriyorlar. Günlük 1-2 dolar arası ortalama kazanca sahip olan vatandaşlar bu kısıtlı bütçelerini çok iyi bir şekilde değerlendirmek zorunda…  Turist olarak bu ülkeye gitmeniz halinde çok makul bedeller ile, bu mistik havayı soluma şansı bulabilirsiniz. Şimdi gelelim burada yapılacak gezinin maliyetlerine

Hindistan’da 2 dolara güzel bir restoranda yemek yiyebilirsiniz.

Eğer maksat karın doyurmak ise uygun bir lokantada yemeğinizi 30-40 cent’e bile getirebilirsiniz.

Şehir içi ulaşım da tahmin edeceğiniz gibi çok ucuz.10-15 cent ile Hindistan kazan siz kepçe gezme şansınız mevcut.

Konaklama için ortalama bir yer seçmeniz durumunda ödeyeceğiniz rakam 3 Dolar civarında,

Günlük 20-25 dolar civarında bir bütçe ile tüm ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayıp, tatil için ayırdığınız bütçenin çoğuna hiç dokunmadan dönebilirsiniz.

3.Kamboçya

İsmi telaffuz edildiğinde iç savaşlar ve yaşanan kaoslarla hatırlanan bu ülke aslında gezip görülmesi gereken yerler arasında. Kamboçya’nın Siem Reap şehrinde bulunan, dünyanın en büyük tapınak bölgesi Angkor Wat, büyüleyici mimarisi ve farklı dokusu ile etkilenilmemesi mümkün olmayan eserlerden.

Kamboçya’da yerel para birimi Riel, 1 Türk Lirası ise 900 Kamboçya Riel’ine eşit. Ülkede konaklamak için lüks oteller ve aktivite alanları mevcut.

Kamboçya’da yaklaşık 4-5 dolar gibi bir bedel ile güzel bir yemek yiyebilirsiniz. Gecelik 5 Dolar gibi bir rakama lüks bir otelde konaklayabilir.Küçük bir bütçe ile hem eğlenip hem dinlenebilirsiniz.

4.Paraguay

Az bilinen, turistik amaçlı pekte ziyaret edilmeyen Paraguay gezmek için ideal olabilecek bir ülke, Güvenli bir ülke olmasının yanında dünyanın en ucuz ülkelerinde başı çekiyor. Latin Amerika ülkelerinin karakteristiğini fazlasıyla üzerinde bulunduran Paraguay’da La Santisima Trinidad De Parana gibi tarihi mekanların izlerinde kaybolabilirsiniz.

Paraguay da yerel para birimi guarani,1 Türk Lirası ile 1.250 Paraguay Guaranisine eşit.Başkent Asuncion yapılan bir araştırmaya göre dünyanın en ucuz şehri olarak biliniyor. Paraguay’da 5 Dolar ödeyerek lüks bir otelde konaklayıp, Başkent’te şehir manzaralı güzel bir restoranda mütevazi bir bedele yemeğinizi yerken Güney Amerika’nın keyfini çıkarabilirsiniz.

5.Myanmar

Güneydoğu Asya’nın en büyük ikinci ülkesi olan Myanmar tapınakları ve farklı kültür yapısı nedeniyle görülmesi gereken ülkelerden biri olduğu gibi konumuzla alakalı olarak çok çok ucuz bir ülkedir. Burada 5-6 dolara konaklayabileceğiniz gibi. Günlük 25-30 dolar harcayarak bir çok farklı mekan keşfedebilirsiniz. Ancak unutmadan söyleyelim bu ülkede kredi kartı fazla yaygın olmadığı için yanınızda devamlı nakit para bulundurmanızı tavsiye ediyoruz.Lüks otellerde bile kredi kartı kullanımı sorun olabilir aman dikkat.

6.Endonezya

Endonezya ismi geçince ilk akla gelen yer Bali adasıdır. Endonezya’da Bali adasının dışında bini aşkın ada bulunur. Hepsi de farlılıkları ve atmosferi ile büyüleyicidir. Üstelik bu mistik ülkeyi gezmek çok uygun fiyatlarla mümkündür. Yemesi, içmesi, konaklaması derken günlük 30 dolar gibi bir bedelle Endonezya’da krallar gibi bir tatil yapabilirsiniz.

7.Sri Lanka

Hint Okyanusu’nun incisi sayılan Sri Lanka, bir ada ülkesidir. Antik döneme ait tapınakları, ormanları ve muhteşem doğasıyla etkileyici bir atmosfere sahiptir. Birçok dinden insanı barındırdığından kozmopolit bir yapısı vardır. Başkenti Kolombo olan bu ülkede lüks bir otele yaklaşık günlük 6 dolar ödeyerek konaklama fırsatı yakalayabilir ve Sri Lanka’nın tadını çıkarabilirsiniz. Yemek için günlük 5-6 dolar arasında ödeyerek ortalama Günlük 25 dolarlık bir bütçe ile güzel bir tatil yapmanız mümkün.

Dünyanın en küçük 10 ülkesini merak edenler için de listemizi görmelerini tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın