Dünyanın En Tehlikeli Yolları-1.Sıra Türkiye’den

Bu listede yer alan yollarda yolculuk yapmak yürek,tecrübe ve çok güçlü bir bünye ister… Dünyanın en tehlikeli yolları sıralamasının en başında Türkiye’den bir yer geliyor.

1- BAYBURT

D915 Karayolu

Derebaşı virajları diye de bilinen ve Karaçam’da yer alan Of-Çaykara-Bayburt D915 karayolu yakın bir zamanda “Dünyanın en tehlikeli yolu” olarak seçildi.Bu yol 106 kilometre uzunluğa ve 29 adet keskin dönemece sahip.Bu yolun en tehlikeli kısmı ise Derebaşı tesislerinin olduğu alan ve bu yerde genellikle kar ve tipi sebebiyle çoğu dönem kapalı halde bulunuyor. dangerousroads.org sitesinin düzenlediği dünyanın en tehlikeli yolları sıralamasında yer alan diğer yollara gelirsek 2.sırada Hindistan’dan bir yol geliyor.

2-HİNDİSTAN

Keylong-Kisthwar Yolu

Dünyanın en korkunç ve tehlikeli yollarından bir diğeri de Hindistan’da bulunuyor.Bu yolda aracın bir tekerinin yarısının bile dışarıya taştığı dar kısımlar bulunuyor.

3- YENİ ZELANDA

Skippers Kanyonu Yolu

Tamamı itibariyle olabildiğince dar ve tehlikeli bu yolda en ilgi çeken figür ise Skippers köprüsü. Asma olan bu köprü öylesine dar ki köprüde seyreden araçlar adeta köprü içinde sıkışacak gibi duruyor.

4- FRANSA VE İTALYA ARASI SINIRI

La Piste De L’Amitie

Alp dağlarındaki bulunan bu yol üzerinde ne yazık ki tek bir hata yapmanıza dahi yer yok.Tepe kısmından bakıldığında yürekleri ağıza getiren bu korkunç yolda aracınızın camından dahi aşağıya bakmanız bacaklarınızı titretmeye yetecektir.

5- BOLİVYA

Ölüm Yolu (Death Road)

Bu yolun ne kadar tehlikeli olabileceğini anlamanız için fotoğraflara bakmaya bile lüzum yok.Yalnızca ismi yeter.Ölüm yolunda her yıl ortalama 200-300 kişi hayatını kaybediyor.4 bin 650 metre rakımdaki dağa doğru yükselen bu yolda araçlar genelde uçurumdan aşağı uçuyor.

6- PAKİSTAN

Peri Çayırı Yolu (Fairy Meadows Road)

16.2 km’lik uzunluğa sahip olan bu yol bir kısımdan sonra öylesine daralıyor ki, arabadan inip yaya vaziyette ya da bisikletle yolu bitirmeniz gerekiyor.

7- SİBİRYA

BAM yolu

Bu yol macera severler için dünyanın en zorlu yolu olarak biliniyor. Genelde çakıl taşlarından ibaret olan yol, kırık dökük tahta köprüleri ve aşırı derecede zorlayan hava şartlarıyla hem fiziksel ve hem de zihinsel mukavemetin belirlendiği bir test gibi…

8-KUZEY PERU

Ruta 3N

Peru’nun coğrafi yapısının da üzerinde zorlu olan bu yolun özellikle son bölümdeki 21 km’si zorlayıcı virajlarıyla midenizin sınırlarını ölçecek seviyede.

9- İZLANDA

Route 622

22 km uzunlukta olan yol İzlanda’nın en tehlikeli ama beraberinde en güzel manzarasını barındıran yolu olarak sayılıyor. Bu yola yalnızca 4×4 araçların girişine müsaade ediliyor.


Dünyanın En Tehlikeli Mahkumu *Rustov Kasabı* Yaptıkları Kan Donduran Cinsten…

Andrei Romanovic Chikatilo – Rustov Kasabı

Bir Cevap Yazın