Türkiye’de İnsanlar En Çok Hangi Hastalıklardan Ölüyor?

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye’deki ölüm nedenlerini açıkladı. EnnList.com olarak bu hastalıkları sizin için listeledik.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018’e ait ölüm sebebi istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilere göre, Türkiye’de geride bıraktığımız sene dolaşım sistemi hastalıkları sebebiyle 161 bin 920 kişi hayatını kaybetti.

Ölüm nedenleri mercek altına alındığında en çok yüzde 38,4 ile dolaşım sistemi problemleri, yüzde 19,7‘lik bir oranda ise tümörler dikkat çekti.

Bu rahatsızlıkları sırasıyla yüzde 12,5 ile solunum sistemi hastalıkları, yüzde 4,9 oranıyla duyu organları ve sinir sistemi hastalıkları, yüzde 4,8 ile metabolizma bozukluğu ve beslenme ile ilgili sorunlar takip ederken,yaralanmalar ve zehirlenme konularından hayatını kaybedenlerin oranı da yüzde 4,4 oldu.

Diğer hastalıklardan ise (enfeksiyon kapma ve parazitlerin neden olduğu hastalıklar, iskelet ve kas sistemi, eklem bağları dokusu problemleri gibi) yüzde 15,2 oranında ölümler gerçekleşti.

Dolaşım sistemi hastalıklarından ölümlerin yüzde 39,7’si iskemik kalp sorunlarından, yüzde 22,4’ü ise serebro-vasküler problemlerden gerçekleşti.

Dolaşım sisteminden vefat edenler, yaş grubu olarak değerlendirmeye alındığında; ölümler en çok 51 bin 376 birey ile 75-84 yaş grubunda, tümörler olarak bakıldığındaysa en fazla 23 bin 674 kişi ile 65-74 yaş grubunda rastlandığı görüldü.

En Fazla Ölüme Sebep Olan Tümörler

Kötü huylu tümörler sebebiyle gerçekleşen ölüm olaylarının toplam sayısı 2018 yılı için 81 bin 129 kişi olarak belirlenirken,yüzdelik verilere bakıldığında yüzde 30,8’i akciğer ve gırtlak/bronş/soluk borusu kötü huylu tümöründen kaynaklandı.

Bunu sıralamayı yüzde 8,2 ile lenfoid, hematopoetik,mide yüzde 7,8 ile kolon ve yüzde 6,2 ile pankreas kötü huylu tümörleri takip etti.

Ölümlerin En Fazla Olduğu İller

İkamet edilen iller bazında ölüm sebepleri incelendiğindeyse, bu periyotta dolaşım sistemi hastalıklarından kaynaklı ölümlerin oranının en fazla olduğu ilk beş şehir sırasıyla yüzde 48 oranıyla Çorum, yüzde 47,2 ile Denizli, yüzde 46,7 ile Adana, yüzde 46,2 oranı ile Çanakkale ve Afyonkarahisar sıralamada yer aldı.

İyi ve kötü huylu tümörler sebebine bağlı yaşanan ölümlerin oranının en fazla olduğu ilk beş il ise sırasıyla bakıldığında yüzde 24,6 oranı ile Kırklareli, yüzde 23,8 ile İstanbul, yüzde 23,2 oranı ile Van ve Eskişehir, yüzde 23 ile de Edirne olarak tüik verilerine geçti.


Bir Cevap Yazın