Dünyanın En Kilolu Doğan Bebeği Bakın Kaç Kilo Doğmuş!

Doğum konusu gerçekten mucizevi ve bir hayli de zor bir şey. Ancak bu haberi gördükten sonra bu zorlu işin sınırlarını tam anlamıyla zorlamak nedir göreceksiniz.

Avustralya da doğmuş bu bebek, annesine dünyanın en zorlu doğumunu yaşattı. Tamı tamına 18 kilo doğan bu bebek, bugüne kadar dünyaya gelen en kilolu bebek olma unvanına ismini yazdırdı.

Hamilelik ve doğum sürecinin zorluklarını biliyoruz. Her ikisi de üst seviyelerde zor olduğu gibi içinde harika bir mucizeyi de barındırıyor. Annelerin hiçbir zaman unutamadığı o büyülü doğum anları, bazen öngörülenden çok daha zorlu geçebiliyor. Bütün bu zor süreç de annenin çocuğunu o ilk gördüğü an bitip gidiyor sanki. Her şeyin geride kalması, dünyaya yepyeni bir hayat meydana getirmek ve çok daha ötesi… Doğum ağrıları, hamilelikte alınan kilolar, hareket etmekte zorlanma gibi bütün yorucu etkenler, doğumun tamamlanması ile yerini büyük bir mutluluğa bırakıyor.

Bebeklerin genel olarak sağlıklı boy kilo sınırları içerisinde dünyaya geldiği günümüz şartlarında, bazı hususlar özel bir dikkat ve takip gerektiriyor. Bebekler genel olarak 46 ila 53.5 cm boyunda ve 2.5 ila 4.2 kg ağırlığında dünyaya geliyorlar. Bunların tamamının genel bilgiler olduğunu aktarmakla beraber, şimdi hayal gücünüzü zorlamanızı istediğimiz bir konu var: Bütün bu ansiklopedik bilgilerden yaklaşık beş kat daha büyük bir bebeği dünyaya getireceğinizi bir düşünün! İşte bu akıl sınırlarının almadığı olay, Avustralya’da bir hastanede gerçekleşti.

Olay aşırı kilolu bir kadının doğum yapmak üzere hastanenin acil servisine başvurmasıyla başlamış. Doğumu yaptıracak olan doktor, genel muayeneyi gerçekleştirirken gördükleri üzerine adeta şoka girmiş. Muayene sonuçları, bebeğin tam tamına 18 kilogram ağırlığında doğacağını işaret ediyormuş! Oldukça sıra dışı olan bu doğum için doktorlar doğum için sezaryen uygulamasına karar vermiş.

Doğumu gerçekleştiren doktor verdiği röportajında;”Daha önce de aşırı kilosu olan hamile kişilerle karşılaşmış olsak da buna benzer bir vakaya hiç rastlamamıştık. Bu doğumu ömrümüzün sonuna kadar unutamayacağımız kesindi ancak kilonun asıl sahibinin anneye ait olmayıp bebeğin olduğunu fark ettiğimizde çok daha fazla şaşırdık, bu doğumun enderliğinin akademik kitaplara nasıl geçirileceğini bile tahmin edemiyorum” diyor.

Herkesin bildiği gibi, obezite ve aşırı kilolar her yaş grubundan insan için çok büyük bir sorun. Ama bu soruna daha doğmamış bir çocukta rastlanıldığında, çözülmesi zor hatta ölüm kalım noktasında tehlikeli bir durum oluşturuyor. Tıp literatüründe Macrostomia ismi ile bilinen bu rahatsızlık, esasen oldukça önemle takip edilmesi gereken hayati risk taşıyan hastalıklara işaret ediyor. Bu hastalıkların başlarında gelenler ise;

Nefes Almada Zorluk

Makroskomik doğan bebekler büyük olasılıkla nefes alma sorunları yaşar.

Hipoglisemi

Kan şekerinin 50 mg/dL’nin altına indiğinde meydana gelen bu hastalık, bir hayli tehlikelidir. Hastanın böbreklerini, kalbini ve beynini etkiler.

Polisitemi

Makrostomik bebeklerda kırmızı kan hücreleri diğerlerine oranla yaklaşık olarak iki kat daha fazladır, ve bu durumda kanın damarlarda dolaşımının yavaşlayarak pıhtılaşmasına sebep olabilir.

 Hipobilirübinemi

Bilirubinin beyin çeperini geçmesiyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Beyin nöronlarını doğrudan etkiler ve ölmelerine sebebiyet verir.

Eğer bu gibi rahatsızlıklarla dünyaya gelen aşırı kilolu bebeklere sahip olmak istemiyorsanız, dikkat etmeniz gereken şeylerin başında beslenmenize dikkat etmek ve sağlığınızı bozmamak için doktor tavsiyelerine uyarak kendinizi korumanız geliyor. Bununla beraber fiziksel aktivitelere yaşamınızda yer ayırmanız bu durumların görülme riskini azaltıyor.

18 kiloluk dünyanın en ağır doğan bebeği ünvanına sahip olan bebeğimize bir ömür boyu sağlık ve mutluluklar diliyoruz. En kısa zamanda sağlığına kavuşmasını umuyoruz.

Bunu da görmek isteyebilirsiniz…

TIP TARİHİNİN GÖRDÜĞÜ EN UZUN ADAM
ALTON DEVİ

Bir Cevap Yazın