IMDB Puanına Göre En İyi 10 Film

10. Kuzuların Sessizliği (1991)

Kuzuların Sessizliği IMDB Puanına Göre En İyi Filmler Listesi’nin 10.Sırasında yer alıyor. Filmin senaryosunda, Akademiden henüz mezun olmuş toy bir FBI ajanı olan Clarice Starling, FBI ajanlarının derilerini yüzerek cinayet olayları gerçekleştiren sapık bir katilin pençesinden, bir kadını kurtarmaya çalışmaktadır. Clarice, katile ulaşabilmek amaçlı başka bir psikopat Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Bu kişi aynı zamanda bir doktordur. Ama Lecter’da gizli olan bilgiler için önce onun kendisine güvenmesi gerekmektedir.

9. Er Ryan’ı Kurtarmak (1998) IMDB 8,6

Er Ryan’ı Kurtarmak filminde dört oğlu olan orta yaşlı bir kadın, 2. Dünya Savaşında oğullarının üçünü kaybetmiştir. Dördüncü ve son kalan oğlunun savaştan sağ olarak dönmesini dört göz ile beklemektedir. Tek isteği bu olan kadının feryatları karşılığını bulur ve bizzat Başkan tarafından verilecek bir emirle, yaşlı kadının oğlu James Ryan’ın, şartlar ne olursa olsun bu savaştan yara almadan çıkması istenecektir. Normandiya çıkarmasına başlanan gün sekiz kişiden oluşan bir tim, Er Ryan’ı kurtarma operasyonunda görevlendirilir. Ancak timin başında olan yüzbaşı John Miller, çok çetin geçen bu savaşın içerisinde bir erin kurtarılması için sekiz askerin hayatının hiçe sayıldığını düşünecek, verilen bu emri sorgulayacaktır.

8. Guguk Kuşu (1975) IMDB 8,7

Hapisteki bir mahkum olan Randle P. McMurphy cezaevinden kurtulmak için deli taklidi yapmaya başlar. Böylesi anormal hareketler cezaevi yönetimini rahatsız etmeye başlayınca Randle P. McMurphy’nin akıl hastanesine gönderilmesine karar verilir ve hastaneden bir deli olduğuna dair rapor çıkar. Şimdi yeni adresi, tımarhanedir… Randle hastanede de rahat durmayarak hastane kurallarını çiğner ve arkadaşlarıyla ilişkilerinde devamlı sorunlar yaratır. Uzun bir süre geçmeden huysuz, sevimsiz ve otoriter bir hemşire olarak tanınan Ratched, Randle’ı göz takibine alır ve tüm hareketlerini izlemeye başlar.Bu iki birbirinden ayrı karakterin arasındaki çekişme, hastanedeki diğer akıl hastalarının iyileşmesine sebep olabilecek kadar şaşırtıcı ve muazzam bir olay akışını beraberinde getirir.

7. Dövüş Kulübü (1999) IMDB 8,8

Jack, sıradan hayatından oldukça sıkılan bir sigortacıdır. Uzun zamandır uykusuzluk hastalığından diğer adı ile insomnia’dan şikayetçidir. Bu ruh halini ve olumsuz düşüncelerini bir kenara bırakabilmek amacıyla grup terapilerine katılmaya başlar. Bu Terapiler’de Marla isimli bir kızla ve kısa bir zaman sonra hayatını değiştirecek olan Tyler Durden ile tanışmıştır. Tyler Durden, Jack’in varmak istediği bütün hedeflere ulaşmış olan bir adamdır ve Jack’i asla sorgulanmaması gereken bir oluşum olan ‘Dövüş Kulübü’ ile tanışmasına sebep olacaktır.

6. Forrest Gump (1994) IMDB 8,9

Forrest, düşük I.Q.’lu genç biridir. Jenny ile tanışır ve ona aşık olur. Gump tesadüf eseri aralarında Kennedy, Elvis Presley, Nixon gibi isimlerinde olduğu tarihsel kişilerle tanışır ve 1950’ler ile 1970’lerin sonuna kadar olan bir dönemde birbiri ardına enteresan olaylar gelişir. Gump yine tesadüfen Vietnam savaşında yer alır ve Amerikan tarihinin çok önemli olaylarında rol alır. Ancak düşük I.Q’sundan dolayı yaptıklarının ne kadar önemli olduğundan tabii ki habersizdir.

5. Başlangıç (2010) IMDB 8,8

Çok yetenekli bir hırsız olan “Dom Cobb” zihnin en savunmasız olduğu rüya görme sırasında, bilinçaltının derinlerinden en değerli bilgileri çekip çıkarır ve onları çalar. Cobb’un bu enteresan ve ender yeteneği, onu kurumsal casusluk piyasasının en çok ihtiyaç duyduğu bir isim haline getirmiştir. Ancak bunların yanında Domm’un bu yeteneğinin bilinmesi onu uluslararası bir aranan yapmış ve tüm sevdiklerine mal olmuştur. Cobb’a kötü giden bu gidişattan sonra bir teklifte bulunulur. Ona tekrar hayatını verebilecek son bir görev; ancak bu sanıldığı kadar kolay olmayacak ve imkansızı başarması istenecektir. Cobb ve takımındaki diğer profesyonel kişiler bu sefer soygun yapmayıp, yaptıkları işin tam tersini yapmak zorunda kalacaklardır. Şimdiki görevleri ise bir fikri bilinçaltından çalmak değil aksine bunu bir beyne yerleştirmektir.

4. İyi, Kötü ve Çirkin (1966) IMDB 8,8

Filmde ortak amaçları olan üç silah arkadaşının yollarının kesişmesi ile başlayan maceralar zinciri anlatılıyor. İyi, Kötü ve Çirkin isimli bu kişilerin amaçları ortak olsa da karakterleri bir hayli farklı… İyi ile Çirkin isimli silahşorların riskli fakat iyi bir kazanç sağlayan bir işleri var. Çirkin, arananlar listesinde olan bir suçlu olduğundan, İyi onu yetkili makamlara teslim edip ilk olarak ödülünü alır. Ardından ise idam sehpasından riskli bir yöntem ile kurtarıyor ve yapacağı bir dahaki işe kadar sağ kalmasını sağlar. İyi ile Çirkin’in arası yeni öğrenilen bir hazinenin paylaşılması konusunda anlaşmazlık çıkması üzerine bozulur. Bu hazineye sahip olmak isteyen yalnızca bu ikili değildir. Kötü ismindeki biri de bu hazinenin peşine düşmüştür ve artık işler daha da karmaşık hale gelmiştir.

3. Ucuz Roman (1994) IMDB 8,9

İşte IMDB Puanına Göre En İyi 3.Film… Senaryonun ana karakterleri Honey Bunny ve Pumpkin hareketli bir yaşamdan hoşlanan, soyguncu iki aşıktır. Diğer tarafta ise, iki tecrübeli gangster, Vincent Vega ile Jules, çoğu zaman yaptıkları gibi patronlarına borcu olan birinin ödemeyi geciktirmesi üzerine onu vurmaya giderler. Vincent aynı zamanda patronunun güzelliği ile göz kamaştıran eşi ve çocuklarına bakıcılık ta yapmaktadır. Suç ortağı Jules ise artık suç hayatını noktalamak niyetindedir. Diğer tarafta ise yürekli bir boksör kendisine teklif edilen rüşvet karşılığı hile yapmayı reddedip başına bir iş gelmeden şehirden kaçar. Kader tamamı birbirinden farklı bu karakterleri aynı sayfada birleştirir ve ortaya tahmin dahi edemeyeceğiniz bir hikâye çıkar. Ucuz Roman, çıktığı dönem 7 dalda Oscar’a adayı olarak gösterilmiş ayrıca En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ının sahibi olmuştur. Cannes Film Festivalinde Altın Portakal ödülünü de alan film, IMDB en yüksek puanlı filmler listemizin 3. Sırasında yer alıyor.

2. Kara Şövalya (2008) IMDB 9,0

Batman suçlularla olan mücadelesini bir adım daha öteye taşır. Gotham şehrinin savcılarıyla işbirliği yaparak şehirdeki gerçekleşen tüm suç unsurlarını ortadan kaldırmak için kararlı bir mücadele başlar. Hemen hemen tüm suç çeteleri yok olmaya başlamıştır ki Joker yaşananları öğrendikten sonra Gotham’ı kaosun ortasında bırakmaya yemin eder. Gerçek bir suç dehası olarak bilinen Joker, peyderpey eylemlerine başlar.

Esaretin Bedeli (1994) IMDB 9,3

Geldik IMDB’nin en yüksek puanlı filmi olma unvanını elinde bulunduran yapımına… Andy Dufresne, genç ve alanında isim yapmış bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürdüğü ile suçlanarak yargılanır ve sonucunda müebbet hapis cezasına çarptılır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, tecavüzler, işkenceler ve insanlık onuru ile bağdaşmayacak olaylar yaşanmaktadır. Durum böyle olsa da Andy yine de hayata bağlı kalmayı başarır ve iyimserliğini korur. Onun bu ruh hali çevresindeki mahkûmları da etkiler. Andy Shawsank’teki mahkûm arkadaşlarını, parmaklıklar arkasında olsa da özgür hissettirerek onlara yeni bir soluk olmuştur.

Yeni Bir Dizi Takip Etmeye Başlamadan Önce Bu Listemizi Görmelisiniz…

“EN POPÜLER 10 YABANCI DİZİ”

En Popüler 10 Yabancı Dizi

Bir Cevap Yazın