Dünyanın En Hızlı Otomobili (2019): Koenigsegg Agera RS

İsveç yapımı Koenigsegg Agera RS, “dünyanın en hızlı otomobili” ünvanını, Bugatti’nin elinden aldı.

İsveç menşeili süper spor araç markası Koenigsegg Agera RS dünyanın “en hızlı seri üretim” arabası rekorunun son sahibi oldu.

dünyanın en hızlı arabası

ABD’de bulunan Nevada çölündeki sürüş testlerinde saatte 457 km hıza ulaşan Agera RS, 2 turda ise saatte ortalama 447 kilometre hıza ulaştı. Koenigsegg Agera RS’e rekor kırdıran sürüşü ise fabrika çalışanı Niklas Lilja yaptırdı.

Lilja rekorun ardından verdiği röportajda tek endişesinin lastiklerden olduğunu söyledi. Bu endişenin sebebi ise rekor denemesinin yapıldığı lastikler, maksimum saatte 300 kilometre hıza kadar emniyetli bir sürüş vaat ediyordu.

Bu gelişme ile 2010’da Fransız Bugatti Veyron Super Sport’un saatte katettiği 431 kilometrelik rekoru geçmişin tozlu raflarında yerini aldı.

Bugatti’nin adı geçen rekoru aslında 2014‘te Hennessey Venom GT tarafından saatte 435 kilometrelik bir sürat ile kırılmış fakat, rekora adını yazdırmak için gereken şart olarak otomobilin pistte iki turu tamamlaması aşamasını başaramadığı için bu sürüş rekor olarak kayıtlara girmemişti.

Peki Dünyanın En Büyük Gemisinde Robotların İçki Servisi Yaptığını Biliyor Muydun?

DMCA.com Protection Status

Bir Cevap Yazın