dünyanın en büyük depremi

Dünyanın En Şiddetli 10 Depremi

Dünyada depremle ilgili kayıtların tutulmasına ilk kez 1881 yılında Japonya da başladı. Bununla birlikte çoğu ülkenin sismometreler kullanmaya başlaması ve akabinde gelişmiş sismik tesisler kurmaları sonucunda, depremlerin kayda alınması yaygınlaştı. 2000’li yıllarda ise teknolojinin ilerlemesiyle beraber dünya üzerindeki depremler anlık olarak tespitle, dijital mecralarda kayıt altında tutulabiliyor.

Her yıl dünya üzerinde yüz binlerce deprem yaşanıyor. Bu depremlerin bir bölümü insanların hissedemeyeceği kadar düşük ölçekte yaşanırken, bazıları da sebep oldukları hasarlarla çok büyük felaketlerle sonuçlanabiliyor. ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü Deprem Tehlikeleri Programı’na (The USGS Earth quake Hazards Program) ait, kayda geçmiş dünyanın en büyük 10 depremi ennlist.com olarak sizler için bir araya getirdik.

En Büyük Deprem

Dünyanın En Büyük Depremi

9,5 | 22 Mayıs 1960 | Şili

“Büyük Şili Depremi”, tüm zamanların ölçülmüş (Richter ölçeğiyle) en şiddetli depremidir. Deprem sonucunda meydana gelen, yüksekliği 10 metreye ulaşan tsunami, 10 bin kilometrekarelik alana dağılarak Japonya ve Filipinler’e kadar ulaşmıştır. Bu afet sonucu ölen insanların sayısının 2.000 kişinin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Şili’de 550 milyon dolarlık zarara neden olan depremin tetiklemesi sonucu ülkenin güney tarafında bulunan Puyehue Volkanik Yanardağı haftalarca aktivite göstermiştir.

En Büyük 2. Deprem

Dünyanın En Büyük İkinci Depremi

9,2 | 28 Mart 1964 | Alaska

1964’te Alaska’da yaşanan 9,2 büyüklüğündeki deprem, kayıtlara geçmiş en şiddetli ikinci deprem olarak bilinir. Ortalama 3 dakika devam eden deprem, deniz tabanının 10 metreye kadar yükselmesiyle dev bir tsunami oluşturdu. Deprem çok büyük bir şiddete sahip olmasına rağmen, Alaska’nın seyrek nüfuslu olmasından dolayı yalnızca 128 kişi depremde hayatını yitirdi. Bu depremin bilançosu ise 300 milyon dolardan fazlaydı.

En Uzun Deprem

Dünyanın En Uzun Süren Depremi

9,1 | 26 Aralık 2004 | Endonezya

2004’te Endonezya’nın Sumatra adasında gerçekleşen deprem ise yaklaşık 10 dakika sürerek dünyanın en uzun depremi olarak kayıtlarda kendine yer buldu. Dünyanın 1 cm ölçüsünde titremesine ve Alaska’ya kadar uzanan diğer depremleri tetiklenmeye neden olan deprem, tam 14 ülkeyi de etkisine aldı. 230 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği ve 1 milyon kişiyi evsiz bırakan deprem, en çok ölüme yol açan doğal afetlerden biri olarak biliniyor.

Japonya Tarihinin En Büyük Depremi

Japonya En Büyük Deprem

9,0 | 11 Mart 2011 | Japonya

Dünyada depremlerin en fazla yaşandığı ülkelerin başında gelen Japonya, 2011 yılında tarihindeki en büyük depremi yaşadı. Japonya’nın Tohoku bölgesinde yaşanan depremle birlikte tetiklenen güçlü tsunami dalgaları, 40 metreden fazla yükselerek kıyı şeridinden içeriye 10 kilometrelik alanda etkili oldu. Fukuşima nükleer santralinden çıkan sızıntı, Çernobil felaketinden sonra görülen en büyük nükleer felakete sebep oldu. Deprem ve sonrasında meydana gelen tsunami sonucu 20 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti ya da dev dalgalar arasında kayboldu.

Pasifik Ateş Çemberi Fay Zonu

Pasifik Depremi

9,0 | 4 Kasım 1952 | Rusya

Rusya’nın doğu kesimlerinde 1952 yılında yaşanan depremin büyüklüğü Richter ölçeğine göre 9,0 olarak kayıtlara geçti. Depremin meydana geldiği Kamçatka bölgesi Avustralya, Asya ve Amerika kıtaları arasında kalan deprem levhalarının mevcut olduğu ve sıklıkla sismik hareketlerin yaşandığı “Pasifik Ateş Çemberi” isimli fay zonunun kuzey tarafında yer alıyor. Yetkililerin ifadelerine göre , 6.000 kişinin yaşadığı bölgede 2.336 kişi hayatını kaybederken sarsıntılar Hawai adalarından bile hissedildi.

Tekrar Şili

Şili Depremi

8,8 | 27 Şubat 2010 | Şili

Şili, 2010’da 90 saniye devam eden 8.8 ölçeğinde bir deprem daha yaşadı. Conception şehrinde yaşanan deprem 700’den fazla insanın ölümüne sebep oldu. Ülke kıyı şeridinin üçte biri tsunamiden etkilendi ve tsunami uyarıları 50’nin üzerinde ülkede ilan edildi. Hemen hemen tüm Şili’de elektrikler kesildi. Depremde yaklaşık 2 milyon kişi etkilendi ayrıca 500 bin ev ağır hasar aldı.

Okyanusu Aşan Tsunami!

Ekvador Depremi

8,8 | 31 Ocak 1906 | Ekvador

1906 senesinde Ekvador ve Kolombiya’yı etkisi altına alan 8,8 ölçeğindeki deprem, iki ülkede toplam binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Depremin akabinde başlayan tsunami, okyanusu aşarak Japonya’ya ulaştı. Tsunami’nin Pasifik Okyanusu’nu aşması 12 saat civarında sürdü.

Can Kaybı Yok…

Alaska Depremi

8,7 | 4 Şubat 1965 | Alaska

Alaska’ya bağlı Rat Adaları yakınlarında 1965’te 8,7 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Depremin ardında bıraktığı hasarın çoğunluğu, oluşan tsunami etkisiyle oluştu. Nispeten daha küçük ölçekli hasara yol açmış depremde hayatını kaybeden olmadı.

Tibet, Çin ve Hindistan…

tibet depremi

8,6 | 15 Ağustos 1950 | Tibet

Assam Depremi şeklinde bilinse bile merkez üssünün Tibet yakınları olduğu düşünülen afet, 1950 yılında 8,6 büyüklüğünde yaşandı. Karasal alanda yaşanan ve 780 kişinin öldüğü bu depremden Çin, Tibet ve Hindistan’a ait bir çok şehir, bölge ve diğer yerleşim alanları etkilendi.

3 Ay Aradan Sonra…

endonezya depremi

8,6 | 28 Mart 2005 | Endonezya

Endonezya’nın kuzeyinde yer alan Sumatra Adası’nı 2004’teki yaşanan büyük depremin akabinde 2005 yılında 8,6 büyüklüğünde başka bir deprem daha vurdu. 1.300 kişiden fazla can kaybına neden olan depremin etkisiyle oluşan dev dalgalar, Sri Lanka’ya ulaştı ve orada da 400’ün üzerinde kişinin yaralanmasına sebebiyet verdi.

İstanbul Dünyanın Kaçıncı Büyük Şehridir? Tıkla Öğren…

DMCA.com Protection Status

2 thoughts on “Dünyanın En Şiddetli 10 Depremi

  1. 1948’de Aşkabat’ta 7.3 siddetinde gerceklesen ve 110.000 insanin hayatini kaybettigi deprem hic yok listede

    1. Necdet bey, listemizdeki depremlerin en hafif olanı 8,6 şiddetinde olduğu için dünyanın en büyük 10 depremi konseptindeki listemizde Aşkabat da gerçekleşen depreme yer veremedik.

Bir Cevap Yazın