Almanya'da Asgari ücret 2019

Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar 2019?

Türkiye’de asgari ücret hükümet tarafından geçtiğimiz aylarda 2020 TL olarak yeniden belirlendi. İyi bir oranda zam verilmiş gibi görülse de ülkemizdeki yüksek fiyatlar ve geçim sıkıntısı sebebiyle verilen zammın çok da bir manası olmuyor. Öbür taraftan ise Türk vatandaşlarının en çok merak ettiği konuların başında yurt dışında asgari ücret fiyatları geliyor.

Şimdi sizlerle Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar 2019 sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız. Avrupa ülkeleri arasında en yoğun işçisi olan ülkelerden Almanya’da işçilere ödenecek olan asgari ücretler her yıl merkezi hükümet tarafından belirleniyor. Bu düzenleme sürecinde ayrıca iş grupları ve sendikalar da etkin bir rol alıyor.

Almanya’daki Asgari Ücret Sistemi

Almanya’da 2019 yılında belirlenen asgari ücret düzenlemesine göre her işçiye saat başına 9,26 Euro maaş ödenmektedir. Yani Almanya’da asgari ücret bir ayda 1,557 Euro bedeline denk gelmektedir. 2018 yılında bu rakam ise 1,498 Euro idi. Bu belirtilen rakamlar ülkede işçilerin büyük bir çoğuna verilmesinin yanında serbest şekilde çalışanları kapsamamaktadır.

Almanya’da Asgari Ücretin Dışında Tutulanlar

Almanya’da stajyerlere, üç aydan kısa süren çalışmalara, gönüllülük esası geçerli olan işlerde ve uzun zaman işsiz kaldıktan sonra yeniden işe dönenlerin ilk altı ayında asgari ücretten daha az bir bedel ödenmektedir.

Almanyada Asgari Ücret

Almanya’da Maaş ve Çalışma Saatleri Üzerine Yapılan Araştırma ve İstatistikler

Almanya hem işçi çalıştırma standartları hem de ortalama çalışma ücretleri konusunda çoğu Avrupa ülkesinden çok daha iyi bir noktadadır. Ayrıca OECD’nin 2016 yılı raporlarına göre Almanya’nın 15-64 yaş arası çalışanlarının dörtte üçlük bir kesiminin OECD standartlarının hayli üzerinde çalıştıkları maaşlı işleri bulunduğu belirtildi.

Bu konuyla bağlantılı olarak Almanya’da en düşük işçi maaşı ne kadar sorusuna cevap vermiş olsak da Alman istatistik bürosunun yapmış olduğu araştırmalar ülkenin maaş ortalamasını daha iyi yansıtmaktadır. Bu kurumun araştırmalarında erkek çalışanlar için Almanya aylık maaş ortalaması 3964 Euro olarak belirlenmiş, aynı veri çalışan kadınlar için ortalama 3300 Euro olarak kayıtlara geçmiştir. Almanya’daki işçilerin genel çoğunluğu da 2018 yılı bazında ortalama 3840 Euro maaş aldı.

Almanya’da Ortalama Maaş

Yapılan tüm istatistikler birlikte değerlendirdiğinde Almanya’daki asgari ücret fiyatları her yıl istikrarlı olarak artış göstermektedir.

Üniversite mezunu, mühendisler ve bu gibi çalışanlar ortalama 4500 Euro maaş alırken, tecrübe sahibi olan doktorlar, avukatlar gibi çalışanlar ise ortalama 5-10 bin Euro bandında bedeller ile çalışmaktadırlar.

Ayrıca ülkede asgari ücretle çalışan kişiler için kendi çalıştıkları işleri dışında, en fazla 40 saate kadar ve maksimum iki ek iş yapmak şartıyla çalışma gibi imkanları da bulunuyor. Çalışan işçilere gece mesaisi ödemesi ise normal saat bedelinin tam üç katı…

Almanya’daki Asgari Ücret Fiyatları 2019

Toparlamak gerekirse belirtmiş olduğumuz bu tutarlar taşeron firmalar tarafından genellikle vasıfsız çalışanlara ödenmekte olan en düşük rakamlardır. Almanya’da asgari ücret 2019 için 1,557 Euro’ya denk gelmektedir. Taşeron firmalarda çalışanlar kadrolu sayılmazlar. Burada çalışan işçiler firmanın taleplerine göre çalışırlar. Kadrolu çalışanlara ödenen bedeller yüzde 100’lük bir artış gösterir. Ayrıca kadrolu işçiler ile taşeron çalışanlar arasında hiçbir sosyal hak farkı da bulunmamaktadır. İki tarafında eşit oranda sosyal hakları mevcuttur.

Son 10 Yılda En Çok Kazandıran Hisse Senetleri Listemizi Gördünüz Mü?

DMCA.com Protection Status

1 thought on “Almanya’da Asgari Ücret Ne Kadar 2019?

  1. Bu güzel içerik için teşekkürler ancak maaşların yanında ev kirası ve diğer gider kalemlerine de değinseydiniz sanırım kıyaslama yapmak isteyenler için daha anlaşılır olabilirdi…👍

Bir Cevap Yazın