Evde Beslenebilecek 7 Küçük Köpek Cinsi

EnnList olarak çok tatlı bir içerikle karşınızdayız. Köpeklerin ne kadar harika dostlar olduğunu anlatmaya ihtiyaç yoktur. Evde köpek beslemek isteyenler için akla gelen tüm sorulara geniş bir kapsamda cevap vermeye çalışacağız. Küçük köpek cinsleri, tüy dökmeyen köpekler, büyümeyen köpek ırkları, havlamayan köpek cinsleri gibi soruların cevabını merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre. Ev köpekleri ya da diğer tabir ile evde beslenebilen köpek cinsleri ile alakalı listemize hemen başlıyoruz.

1. Maltese Terrier (Malta Köpeği)

Yavru Maltese Terrier

Maltese Terrier en az tüy döken köpek cinsleri içerisinde başlarda gelen bir köpek ırkıdır. Hiç denebilecek kadar az tüy döker. Eğer hayvan tüyüne karşı alerjiniz ya da temizlik konusunda endişeleriniz varsa bu ırk sizin için harika bir seçimdir.

Çok arkadaş canlısı olan Maltese Terrier köpekler, eğitim konusunda da başarılıdırlar. Temel itaat ve tuvalet eğitimini biraz zaman harcayarak kendiniz verebilirsiniz. Diğer köpekler ve hatta kedilerle gayet iyi anlaşırlar . Ancak söylediğimiz gibi arkadaş canlısı oldukları için uzun süre yalnız kalacağı ortamlar köpeğinizi strese sokabilir. İpeksi tüylerinin taranması bu ırkın harika şeklini koruması için gereklidir.

2. Boston Terrier

Boston Terrier

Boston terrier ırkı köpekler, çocuklarla çok iyi bağ kurmalarıyla ünlü oldukları için onlara harika bir aile köpeği diyebiliriz. Kısa tüylerinin olduğundan dolayı, devamlı tımar edilmesine gerek yoktur. Çok hareketli sayılmayacak bir ırk olduğundan apartman içerisinde bakılabilecek köpek cinsleri içerisinde iyi bir seçenektir.

Boston Terrier az tüy döken bir ırk olsa da haftada bir iki kez tüylerinin taranması tüy dökümünü daha da azaltır. Tuvalet eğitimi ve temel itaat eğitimi konularında başarılıdırlar.

3. Pomeranian (Pomeranya) Köpeği

Pomeranian Köpek

Pomeranian’lar harika görünümlü ve aşırı sevimli köpeklerdir, ancak evde biraz gürültülü olabilirler. Çocuklarla genelde anlaşabiliyor olsalar da nazik bir ırk olduğu için, çocukların kontrolsüz temaslarına çok fazla havlayabilirler. Eğer bir yavru pomeranian alırsanız bu ihtimal azalacaktır.

Olumsuz yönüne gelecek olursak çok fazla tüy döken bir ırktır. Bu sebeple eğer evinizde küçük bir bebeğiniz varsa farklı bir ırk tercih etmelisiniz.

4. Pug

Pug köpek

Kırışık yüz ifadeleri ve kısa bacakları ile bilinen Pug’lar evde beslenen köpekler içerisinde en çok tercih edilen ırklardandır. Hemen bir parantez açıp Pug sahibi olmadan önce bu ırkların biraz inatçı olduklarını bilmenizde fayda olduğunu söyleyelim. Ama bu sizi korkutmasın genelde sizi mutlu etmeyi seçeceklerdir.

Kırışık suratı sevimli olsa da bu horlama ve hırıltıya meyilli olmalarına da sebep olabilir. Eğer odanızda yatırmayı düşünüyorsanız bu hususu tekrar değerlendirmenizi öneririz.

5. Chihuahua

Chihuahua

Chihuahua’nın o ufak tefek görünüşü sizi yanıltmasın arsız ve öngörülemeyen bir tarza sahiptirler. Rahatsız edildiklerinde ya da kontrolsüz bir hareket sonucu canları yandığında çocukları ısırabilirler. Bu nedenle küçük çocuğu olanlar için kötü bir tercihtir.

Apartmanda yaşıyorsanız ve binanızda başka bir köpek varsa, bunu sezdiklerinde devamlı havlarlar. Yalnız yaşayanlar için iyi bir tercih olabilir çünkü sahibine karşı çok yüksek bir sadakat duygusuna sahiptirler. Ayrıca kediler ile anlaşabilirler.

6. Pekinez

Pekinez

Pekinezler egzersiz ihtiyacı çok az olan sevecen ırklardır. Tarif etmek gerekirse mükemmel bir kucak köpeğidir diyebiliriz. Size karşı çok yüksek bir sadakat duyacak olsalar da zaman zaman kendi istediklerini yapmayı tercih edebilirler.

Çocuklarla iyi anlaşabilirler ve korumacı özellikleri de vardır. Tüy dökümü az sayılabilir ayda bir iki kez tüylerini taramanız yeterli gelir. Eğitim konusunda biraz uğraştırabilir ancak bunu başardıktan sonra harika bir ev köpeği olabilirler.

7. Shih Tzu

Shih Tzu Şitzu

Shih Tzu’lar çocuklarla çok iyi anlaşan köpeklerdir. Kibar ve arkadaşça davranışları ile çocuğunuza iyi bir ev arkadaşı olabilir. Egzersiz ihtiyacı düşük seviyededir. Evdeki küçük gezintiler bu ihtiyacını karşılamaya yeter.

Çok tüy dökmeseler de kalın tüylerinin saçaklanma sorunu yaratmaması için taranmaya ihtiyaç duyar. Sevecen ve uyumlu bir ırk istiyorsanız Shih Tzu iyi bir tercihtir.

Dünyanın En Uzun Yaşayan Canlısı Sizce Kaç Yıl Yaşıyor Olabilir? Sizde Merak Ettiyseniz Cevabı “BURADA”

DMCA.com Protection Status

Bir Cevap Yazın